پوکه معدنی چیست و 9 ویژگی ها و کاربرد آن

پوکه معدنی-تهران مصالح

خرید پوکه معدنی

پوکه معدنی

منبع تشکیل پوکه ی معدنی گدازه های آتشفشانی است. پس از فوران یک آتشفشان و خروج گدازه های داغ از دهانه ی آن، این مواد مذاب به سطح زمین سرازیر می شوند. پس از کم شدن حرارت گدازه ها از طریق ایجاد سوراخ هایی در آنها، به شکل پوکه های معدنی درمی آیند. از ویژگی های پوکه های معدنی می توان به سبک بودن و هم چنین استحکام بالای آن ها اشاره کرد. به نوعی می توان گفت تن ها در مناطق آتشفشانی می توان پوکه های معدنی را استخراج کرد.

از آن جایی که وزن این سنگ آتشفشانی سبک است و سطح بالایی از مقاومت را دارا ست می توان گفت که مورد استفاده زیادی در صنعت ساخت و ساز ساختمان دارند. جالب است بدانید که برای سبک سازی سازه های مورد استفاده برای شیب بندی سقف و کف ساختمان، پوکه معدنی کاربرد دارد. همچنین در زمینه ی کشاورزی این سنگ آتشفشانی کاربرد های ویژه ای دارد.

با افزودن پوکه معدنی به خاک کشاورزی می توان مزایای زیادی برای خاک در نظر گرفت. این پوکه ها به دلیل این که قدرت بالایی در جذب و نگهداری آب دارند زمانی که به خاک افزوده شوند می توانند در مدت زمان بیشتری رطوبت را در خود نگه دارند. به این ترتیب از تبخیر زود هنگام آب جلوگیری شده و در مصرف آن صرفه جویی میشود.

همچنین پومیس منبسط یا همان پوکه معدنی قابل افزودن به خاک مزایای دیگری هم به آن خواهد بخشید. علاوه بر اینکه چنین خاکی قدرت بالاتری در نگهداری آب دارد همچنین می تواند م اد غذایی بیشتری جذب کرده و به گیاه انتقال می دهد. همچنین این پوکه ها به بهبود آب دهی ک و سیستم هوادهی کمک میکنند. در چنین خاکی آب به صورت یکسان پخش شده و نفوذ می کند و همچنین مانع از رشد گیاهان هرز و حشرات موذی در خاک می شود. چنین خاکی کمتر دچار ترک خوردگی نیز می شود. به جهت اینکه این خاک منافذ و فضا های زیادی دارد به راحتی هوا در آن جابجا شده و زهکشی میشود.

همچنین به بهتر شدن رشد گیاهان در فصل های مختلف سال و موقعیت های مکانی متفاوت کمک می کند.

 

پوکه معدنی چیست و چگونه ساخته می شود؟

خرید پوکه معدنیخرید پوکه معدنیخرید پوکه معدنیخرید پوکه معدنیخرید پوکه معدنیخرید پوکه معدنی03

پوکه ها سنگ های آتشفشانی رنگی یا در واقع همان سنگ های آذرین هستند که در اثر سرد شدن ماگما تشکیل می شوند. اساسا پوکه های معدنی، فوم جامد مانندی هستندکه روی آب نیز شناور می مانند. در واقع در هر مکانی که انفجار آتشفشانی رخ داده باشد، می توان پوکه های معدنی را پیدا کرد. تولید کنندگان پیشرو این نوع سنگ ها ایتالیا، ترکیه، روسیه، ایالات متحده و یونان هستند.

ترکیب پوکه معدنی

اکثرپوکه های معدنی از سیلیکات و آلومینات تشکیل شده اند که ماده سیلیکات خود می تواند شامل مواد مختلفی از جمله فنولیت، تراکیت و… باشد.

خواص

علاوه بر ترکیب رنگی پوکه ها، از دیگر طیف های رنگ این سنگ می توان به سفید، خاکستری، آبی، کرم، سبز و قهوه ای نیز اشاره کرد. منافذ و سوراخ های موجود بر روی این سنگ معدنی به دو شکل می باشد؛ این اشکال گاهی کروی و در برخی موارد نیز لوله ای شکل هستند. به عنوان مهم ترین ویژگی پوکه می توان به چگالی کم آن اشاره کرد همین ویژگی موجب وزن سبک پوکه شده و در نهایت منجر می شود تا این سنگ ابتدا روی اب شناور مانده و بعد به داخل آب نفوذ پیدا کند.

پوکه معدنی چگونه درست میشود؟

پوکه یک سنگ آتشفشانی با رنگ روشن است. بسیار متخلخل، با ظاهری خشن است.
• پوکه سنگی آذرینی است که وقتی ماگما ناگهان از بین می رود و خنک می شود، پوکه تشکیل می شود.
• اساساً، پوکه سنگی جامد است. آنقدر سبک است که می تواند روی آب شناور شود تا اینکه غرقاب شود.
• پوکه در سرتاسر جهان هر جا فوران آتشفشانی انفجاری رخ داده باشد تشکیل میشود. کشورهایی که بیشترین تولید پوکه را دارند شامل ایتالیا، ترکیه، روسیه، ایالات متحده و یونان هستند.
• موارد استفاده از پوکه شامل ساخت شلوار جین، سنگ شسته، به عنوان ساینده، برای حفظ رطوبت خاک در باغبانی، فیلتراسیون آب و تولید سیمان است.

چگونه پوکه شکل می گیرد

هنگامی که سنگ مذاب تحت فشار و حرارت به شدت از آتشفشان خارج می شود، پوکه تشکیل می شود. گازهای محلول در ماگما (عمدتا آب و دی اکسید کربن) با کاهش ناگهانی فشار، حباب تشکیل می دهند، تقریباً به همان روشی که حباب های دی اکسید کربن با باز کردن یک نوشیدنی گازدار تشکیل می شود. ماگما به سرعت خنک می شود و یک کف جامد تولید می کند که همین سنگ پوکه به وجود می آید.
معمولا پومیس با خرد شدن پوکه درست می‌شود، اما این ماده به طور طبیعی نیز تشکیل میشود. هنگامی که ماگما حاوی غلظت بالایی از گازهای محلول است ناگهان از حالت فشار خارج شده و سرد می شود، پومیس دانه ریز تشکیل می شود. فوران های آتشفشانی می توانند بسترهای وسیعی از پوکه را ایجاد کنند.

ترکیب پوکه

پوکه به قدری سریع تشکیل می شود که اتمهای آن غالباً وقت سازماندهی به بلورها را ندارند. گاهی بلورها در پوکه وجود دارند، اما بیشتر ساختار آن آمورف است و لیوان آتشفشانی به نام مینرالوئید تولید می کند . پوکه از سیلیکات و آلومینات تشکیل شده است. مواد سیلیسیک و فلسیک ممکن است شامل ریولیت، داکتیت، آندزیت، فونولیت، پانتلریت، تراکت و (کمتر معمول) بازالت باشد.

خواص پوکه معدنی

02

پوکه در انواع رنگ ها وجود دارد، اما تقریبا همیشه کم رنگ است. رنگ ها شامل سفید، خاکستری، آبی، کرم، سبز و قهوه ای است. منافذ یا وزیکول های موجود در سنگ به دو شکل در می آیند. بعضی از وزیکول ها تقریباً کروی هستند، در حالی که برخی دیگر لوله ای هستند.
احتمالاً مهمترین خاصیت پوکه تراکم کم آن است. پوکه به قدری سبک است که روی آب شناور است تا اینکه وزیکول های آن پر شود و در نهایت غرق شود. قبل از غرق شدن، پوکه می تواند سالها شناور باشد و به طور بالقوه جزایر عظیم شناور را تشکیل دهد.صخره های پوکه ای ناشی از فوران آتشفشان Krakatoa در سال 1883 حدود 20 سال حرکت کردند. صخره های شناور پوکه حمل و نقل را مختل می کند و در پراکندگی موجودات دریایی به مکان های جدید مهم است.

کشورهایی که صادر کننده پوکه معدنی هستند

هر گونه فوران آتشفشانی خشن ممکن است پوکه تولید کند، بنابراین در سراسر جهان یافت می شود. این ماده در ایتالیا، ترکیه، یونان ، ایران، شیلی، سوریه ، روسیه و ایالات متحده استخراج می شود. ایتالیا و ترکیه به ترتیب 4 میلیون تن و 3 میلیون تن در سال 2019 تولید را رهبری کردند.

کدوم شهر های ایران تولید کننده پوکه معدنی هستند

در ایران شهرهایی زیادی هستند که دارای معادن تولید پوکه معدنی هستند از جمله:
1. اراک، محلات ، گلپایگان ، خمین
2. عسلویه ( کنگان )
3. زاهدان، چابهار
4. درود، ازنا ، الیگودرز، پلدختر
5. رامسر، رشت، شمال
6. قائم شهر، ساری،
7. ایلام
8. اهواز، مسجد سلیمان
9. دزفول، ایذه، آبادان، سربندر
10. یاسوج، فارس
11. گرمسار، دامغان
12. گرگان، زنجان، قزوین پوکه معدنی استخراج میشوند.

مشخصات کلیدی پوکه معدنی

بسیار سبک و با دوام  (دارای وزن حجمی حدودآ ۵۰۰ الی ۷۰۰ کیلو گرم برمتر مکعب)

عایق  حرارتی  و برودتی  (نقطه ذوب ۱۳۴۲ درجه و تا ۷۶۰- درجه مقاوم است)

عایق صوتی

ضد حشرات و موریانه

قیمت ارزان و مناسب نسبت به موارد مشابه

مقاوم در برابر انقباض و انبساط

از مهمترین ویژگی این محصول در ترکیب با سیمان دارای قابلیت بالای نگهداری آب می باشد که موجب مقاومت بتن ساخته شده میشود.

کاربرد انواع  پوکه معدنی

استفاده پوکه معدنی در تولید انواع بلوک های سبک سیمانی {بلوک سقفی,بلوک دیواری,بتن سبک}

پوکه معدنی _ پنل های پیش ساخته ساختمانی

پوکه معدنی _ ساخت دیوارهای حائل بسیار سبک

پوکه معدنی _ قطعات تزئینی,طراحی داخلی

اصلی ترین کاربرد پوکه معدنی معظمی

۱-مناسب برای شیب بندی ساختمان

۲-استفاده پوکه معدنی برای فضاهای که نیاز به سبک سازی دارد

۳-استفاده پوکه معدنی برای کف طبقات

۴-استفاده برای نمای ساختمان

۵-استفاده در تونل و متر برای پرکردن فضا که نیاز به سبک سازی دارد

۶-استفاده پوکه معدنی ساختمان برای پوشش لوله و کف آشپزخانه

۷-استفاده پوکه معدنی ساخت بتن سبک

۸-استفاده در تصفیه خانه ها

۹-استفاده پوکه معدنی در ساخت موزائیک

کاربرد مختلف پوکه معدنی

پوکه معدنی یا اسکوریا در کشاورزی-

استفاده پوکه معدنی در کشاورزی این نوع کشت قابلیت وبهره برداری را بالا می برد از دانه های ۵-۱۰ میلیمتر برای زهکشی و آبیاری به کار میرود چرا که باعث می شود رطوبت آب همچنان در خاک باقی بماند که باعث آبرسانی تدریجی گیاه می شوداین نوع پوکه معدنی را می توان در چمن ها و مناطق کم آب مزارع .{پومیس را می توان برای لایه های زیرین خاک استفاده نمود}

قیمت پوکه معدنی در تهران

قیمت پوکه در تهران با سایر نقاط ایران متفاوت است و بستگی به نوعی دارد که شما میخواهید آنرا سفارش دهید. شما برای سفارش پوکه مورد نظر خود میتوانید باشماره تماس شرکت تهران مصالح تماس حاصل فرمائید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *